Czym jest hoker?

Wiele osób miało do czynienia z tym meblem użytkowym w barach czy restauracjach, choć tak naprawdę mogło sobie nie zdawać z tego sprawy. Hoker przyjmować może bowiem różne postacie, lecz na ogół kojarzy się on głównie z wysokim stołkiem bez oparcia. Ten element wyposażenia zaczyna coraz częściej odgrywać bardzo ważną rolę także w aranżacji domowej przestrzeni. Jego przeznaczenie jest jednak znacznie szersze, gdyż wykorzystywany jest również w laboratoriach czy też warsztatach. Do czego więc służy hoker i jakie są jego zalety?

Wspaniała alternatywa dla masywnych krzeseł

Ten rodzaj mebli użytkowych najczęściej służy wszędzie tam, gdzie mamy do czynienia z wysokim blatem lub praca wymaga od nas pozycji półstojącej. W porównaniu do masywnych krzeseł hoker jest smuklejszy oraz nieco mniejszy, dlatego też zajmuje mniej miejsca. Z tego względu stanowi bardzo dobrą alternatywę dla standardowych miejsc do siedzenia. Ich funkcjonalność oraz wyróżniający się design zauważyli projektanci wnętrz, którzy coraz częściej stosują te elementy wyposażenia do urządzania kuchni, w których obecna jest wyspa.

Jak wygląda hoker?

Tak naprawdę trudno jednoznacznie odpowiedzieć na to pytanie, gdyż jego wygląd może się znacznie różnić od siebie. Elementem wspólnym dla tego mebla użytkowego jest stelaż wspierający się na jednej podstawie lub czterech nogach i występowanie siedziska. Jeśli chodzi o ten drugi z wymienionych komponentów, to najczęściej stosuje się modele bez oparcia i bezłokietników, choć znacznie bardziej komfortowe są hokery w nie wyposażone. Ogólnie przyjęło się, że przeciętna szerokość siedziska wynosi około 40 centymetrów, a oparcie powinno być skonstruowane w taki sposób, by wspierać lędźwiowy odcinek kręgosłupa.

Hoker, czyli szeroki wybór modeli

Istnieje bardzo duża gama tego typu mebli użytkowych. Spotkać można np. modele obrotowe, a także z podnóżkiem i możliwością regulacji wysokości siedziska. Jednak hokery rozróżnia się również na podstawie materiałów, z których wykonane zostały siedziska. Z tego względu możemy wymienić m.in. meble tapicerowane (tkanina lub skóra ekologiczna), a także stworzone z tworzywa sztucznego. Tak naprawdę model hokera powinien odpowiadać potrzebom jego przyszłego właściciela oraz jego oczekiwaniom względem funkcjonalności oraz warstwy wizualnej.