Specyfika pracy w laboratoriach czy też halach przemysłowych jest stosunkowo złożona. Z tego względu wymaga zastosowania konkretnych narzędzi, akcesoriów oraz sprzętu, które będą odpowiadać potrzebom osób tam pracujących. Olbrzymią rolę wbrew pozorom odgrywa również umeblowanie, czyli krzesła laboratoryjne i taborety przemysłowe. Pracownicy wypełniający obowiązki służbowe w wyżej wymienionych miejscach muszą spędzać bowiem bardzo dużą ilość czasu w pozycji siedzącej, co może mieć ogromny wpływ na ich kręgosłup. Z tego względu meble użytkowe powinny zapewniać komfort, a także gwarantować stabilne podparcie dla pleców. Ponadto powinny również sprostać wysokim wymaganiom, gdyż ze względu na trudne środowisko pracy, muszą wykazywać się niezawodnością.
Obrotowe krzesła laboratoryjne i taborety przemysłowe, czyli podstawowe wyposażenie w wymagającym środowisku pracy
Zapewnienie wygody, w szczególności podczas długotrwałego siedzenia, to podstawowe zadanie mebli użytkowych znajdujących się w każdym laboratorium, warsztacie czy też hali produkcyjnej. Niemniej, to tylko jedna z wielu cech, którymi powinny charakteryzować się obrotowe krzesła i taborety. Niezwykle ważne są również stabilne, ergonomiczne podparcia, a także wytrzymałość konstrukcyjna. W tym kontekście ogromne znaczenie mają materiały, z których wykonane zostały meble użytkowe. Najczęściej do produkcji siedzisk wykorzystuje się piankę poliuretanową, która nie tylko się nie odkształca, zapewnia komfort, ale również jest odporna na różnego rodzaju zabrudzenia czy zanieczyszczenia. Nie niszczy się bowiem w kontakcie z odczynnikami, kwasami oraz zasadami, a także jest łatwa, jeśli chodzi o utrzymanie czystości.
Równie ważne, co siedziska, są stelaże obrotowych krzeseł laboratoryjnych czy też taboretów przemysłowych. Wykonane z metalu i pokryte chromowaną warstwą pozwalają zapewnić niezbędną wytrzymałość, a w dodatku prezentują się niezwykle estetycznie pod względem wizualnym. W celu zapewnienia jak największego komfortu dla osób wykonujących obowiązki służbowe w wymagającym środowisku pracy specjalistyczne meble użytkowe powinny mieć możliwość regulacji wysokości siedzenia oraz nachylenia oparcia. Tego typu rozwiązania pozwolą na korzystanie np. z obrotowych krzeseł laboratoryjnych przez osoby o różnej posturze czy wzroście. Dodatkowo mile widziany jest również podnóżek, zapewniający odpowiednią stabilizację stopom.