Zjawisko elektrostatyczności jest każdemu zapewne bardzo dobrze znane. Niejeden raz zdarzyło się Wam pewnie wytworzyć niechcący ładunek elektrostatyczny w kontakcie z metalową klamką czy drugim człowiekiem, co niestety powodowało stosunkowo niewielki, miejscowy ból. Dlaczego właściwie tak się stało? Dlatego, że Wasz potencjał elektrostatyczny różnił się od danego obiektu lub danej osoby i w efekcie tego działania nastąpił chwilowy przepływ prądu elektrycznego wytworzonego najczęściej przez elektryzowanie. To ostatnie powstaje z powodu tarcia dwóch powierzchni o siebie, co doprowadza do nagromadzenia ładunków, a następnie ich wyładowania. O ile w życiu codziennym tego typu sytuacje, choć momentami bolesne, są akceptowalne, to w pracy laboratoryjnej mogą doprowadzić do nieprzyjemnych w konsekwencji skutków. Dlatego też rozwiązaniem tego typu sytuacji jest zastosowanie jako podstawowego wyposażenia pracownika laboratoryjnego krzeseł antystatycznych ESD.
Czym różnią się krzesła antystatyczne ESD od zwykłych foteli czy taboretów?
To bardzo ważne pytanie, gdyż dysproporcji nie uświadczymy w budowie wymienionych mebli użytkowych. Zarówno krzesła antystatyczne ESD, jak i zwykłe krzesła czy fotele obrotowe stworzone są z tych samych materiałów, czyli np. stali, aluminium, gumy, plastiku czy poliuretanu. Różnica jednak tkwi w tym, że pierwsze z wymienionych produktów w swojej konstrukcji zawierają cząsteczki grafitu (w przypadku tkanin obiciowych są to wplecione nitki grafitowe), co doprowadza w ostatecznym rozrachunku do zmniejszenia zjawiska rezystencji. Dlatego też wybierając krzesło statyczne ESD, warto zapoznać się z materiałami, które zostały wykorzystane do jego produkcji, by mieć pewność, że mając z nim kontakt, nie doświadczycie później wyładowań elektrostatycznych.
Krzesła antystatyczne ESD, czyli bezpieczne wykonywanie obowiązków służbowych
Opisywane meble użytkowe odprowadzają powstały ładunek do ziemi. Dzięki temu zyskujecie pewność, że podczas pracy w laboratorium czy w zakładzie produkcyjnym nie przeniesie się on na urządzenia i nie spowoduje tym samym ich uszkodzeń. O bezpiecznym stosowaniu tego typu produktów zaświadcza norma europejska EN 61340-5-1, która reguluje wartości, jakie musi spełniać krzesło antystatyczne ESD. Przy wyborze odpowiedniego modelu, nie zapominajcie również o podstawowych zasadach ergonomii, jakie powinien zachowywać każdy mebel użytkowy.