Pozycja siedząca wbrew pozorom jest bardzo wymagająca dla naszego kręgosłupa. W szczególności, gdy jest się zmuszonym do wykonywania obowiązków służbowych przez wiele godzin. Dlatego też wskazane jest robić sobie przynajmniej kilkuminutowe przerwy i zmieniać pozycję, by nie narażać się na wady postawy, a także dolegliwości związane z plecami. Ta zasada nie tyczy się tylko szeroko rozumianej pracy biurowej, ale także pracy na innych stanowiskach m.in. laboranta. Niemniej, tak jak podczas wykonywania każdych obowiązków służbowych, tak i w laboratorium, niezbędne jest stworzenie odpowiednich i komfortowych warunków do pracy. Podstawą jest wyposażenie stanowiska w wygodne krzesło, które będzie zapewniało kręgosłupowi właściwą stabilizację. Nie bez znaczenia jest również rodzaj siedziska, gdyż długie przebywanie w jednej pozycji bywa uciążliwe. Jakie warunki powinno spełniać więc idealne siedzisko dla taboretu lub krzesła do laboratorium?
Zwróć uwagę na podstawowe parametry siedziska
Bardzo ważna jest odpowiednia wielkość, gdyż zbyt małe siedzisko nie będzie stanowić odpowiedniego podparcia dla całego ciała. Wiąże się to też z ciągłymi zmianami pozycji, a także z uczuciem dyskomfortu oraz z rozpraszaniem się podczas wykonywania obowiązków. Niezwykle istotna jest także jego głębokość. Przyjęło się, że powinna ona wynosić około 50 centymetrów, jednak pod warunkiem, że szerokość ma podobne wymiary, gdyż w przeciwnym razie może nie zapewniać oczekiwanego komfortu. Przy wyborze odpowiedniego siedziska powinno się zwrócić uwagę na to, czy dane krzesło obrotowe lub taboret ma możliwość regulacji wysokości. Cecha ta zapewnia niezbędną uniwersalność i zapewnia wygodne warunki do pracy przy biurku lub blacie bez względu na wagę czy też wzrost danej osoby.
Nie zapomnij o sprawdzeniu materiałów, z którego zostało wykonane siedzisko
Jest to bardzo istotny element w kontekście wyboru siedziska. Każda osoba chce bowiem, by zakupiony przedmiot był inwestycją na lata. Z tego względu materiały, z których zostaną wykonane obicie oraz wypełnienie powinny być odporne na odkształcenia, dostosowywać się do kształtu ciała użytkownika oraz być odporne np. na przypadkowe plamy. Świetnie w tym przypadku sprawdzają się siedziska stworzone z pianki poliuretanowej integralnej oraz sklejki wodoodpornej. Nawet w przypadku potencjalnych uszkodzeń krzesła lub materiału elementy wykonane z tych materiałów można łatwo i szybko wymienić, bez konieczności kupna nowego mebla użytkowego.